Model Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Manken Nasıl Olunur? – Hayallerinizdeki Kariyer İçin Tavsiyeler

Önce Yol Haritanızı Çizin, Ardından Hedeflerinizi Gerçekleştirmeye Başlayın!

Hiç kuşkusuz mankenlik günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alıyor. Özellikle dış görünümüne güvenen erkekler ve kadınların hayalleri arasında manken olmak ve kariyeriyle zirveye ulaşmak bulunuyor. Ancak hemen vurgulamak gerekiyor ki manken olmak sanıldığından biraz daha zor. Dolayısıyla sadece dış görünüm manken olmak için çoğu zaman yetmiyor!

Peki manken nasıl olunur? Kimler manken olabilir? Manken olmak için neler yapmalısınız? Aşağıda tüm bu sorulara yanıt vermeye çalıştık. Eğer sizin de hayallerinizdeki meslek mankenlikse ve manken olmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğinden emin değilim diyorsanız yazımıza göz atın. Sizin için bir yol haritası çıkarmaya çalıştık!

Manken Olmak İçin Gerekenler – Herkes Manken Olabilir Mi?

Gelin diğer detaylara ve neler yapabileceğinize bakmadan önce mankenlik için gerekli temel özellikleri taşıyıp taşımadığınıza bakalım. Manken olmak istiyorum diyorsanız öncelikle şu özelliklerin kendinizde olup olmadığını sorgulayabilirsiniz:

  • Fiziğinizin ideal ölçülere sahip olması gerekir.
  • Sempatik, güler yüzlü ve pozitif olmanız avantajdır.
  • Çalışkan ve disiplinli olmanız gerekir.
  • Kıyafet ve aksesuarı güzel bir şekilde taşımayı ve sunmayı bilmeniz gerekir.
  • Dans etmek, şarkı söylemek gibi yeteneklerinizin olması size avantaj sağlayacaktır.
  • Zarafet ve ritim duygusuna sahip olmak da manken olmak için gerekenlerdendir.

Önceliğiniz Eğitim Olmalı! – Manken Nasıl Olunur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mankenlik için yalnızca dış görünüm yeterli değildir. Nitekim mankenlik mesleği sektöre uzak olanların çoğu zaman sandığının aksine oldukça zor ve teknik birikim gerektiren bir meslektir. Bu nedenle nasıl manken olunur diye merak ediyorsanız ilk odaklanmanız gereken noktanın eğitim olduğunu hemen söyleyelim. Mankenlik eğitimi ile kendinizi geliştirerek sektör için hazırlanabilirsiniz.

Fotoğraflar Çekin, Portfolyonuzu Oluşturun! – Kimler Manken Olabilir?

Mankenlik eğitimi alarak kendinizi geliştirdikten sonra sırada sektöre giriş yapabilmek için hazırlıklar yapmak geliyor. Bu noktada farklı planlardan yapılan çekimlerle oluşturacağınız bir portfolyo işinizi ciddi ölçüde kolaylaştıracaktır. Fotoğraflar, sektörün devlerine yüzünüzü, fiziğinizi ve beden dili kullanımınızı göstermek için ideal bir araçtır.

Ajanslara Başvurun! – Nasıl Manken Olunur?

Artık ajanslara başvuru yapmaya hazırsınız! Portföyünüzle birlikte moda sektöründe hizmet veren ajanslara başvurarak mankenlik için ilk büyük adımınızı atabilirsiniz. Bu konuda eğitim aldığınız kurumla görüşmenizde manken nasıl olunur sorunuza yanıt almak için faydalı olabilir. Çünkü çoğu mankenlik kursu merkezi aynı zamanda öğrencilerine ajans hizmeti de sunmaktadır. Başvuru sonuçları için acele etmeyin, unutmayın ki ajanslar bir gün içerisinde yüzlerce başvuru alır. Bu nedenle sizi fark etmeleri uzun sürebilir.

Ajans başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra sektörde yavaş yavaş iş almaya başlayabilirsiniz. Ajansların internet siteleri ve model portföyleri çoğu zaman sektördeki markalar tarafından takip edilir. Böylelikle siz de markalar tarafından fark edilerek farklı projelerde yer almaya başlayabilirsiniz.

Kariyerinizi Güvenilir Ellere Emanet Edin!

Yukarıda sizlere manken nasıl olunur sorusunun yanıtını temel hatlarıyla vermeye çalıştık. Bu noktada hatırlatmak isteriz ki işbirliği yaptığınız kurumlar moda sektöründe yer almanız için en büyük referansınızdır. Bu nedenle gerek eğitim gerekse ajans sürecinde daima sektördeki en iyi mankenlik kursları ya da ajansları ile çalışmayı hedefleyin!

Sektörün prestijli eğitim kurumları ve ajansları sayesinde moda sektörünün dev markaları sizi çok daha hızlı fark edecektir. Aynı şekilde bireysel proje başvurularınızda da özgeçmişiniz ve portföyünüzün yanına saygın bir mankenlik okulu sertifikası eklemeniz sektörde yer alma şansınızı arttırır!

[widget-168]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 50