Model Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Nasıl Oyuncu Olunur?

Oyuncu Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Oyunculuğu bir tutku haline getirmiş, belki de çocukluk çağlarından beri oyunculuğun hayalini kurmuş, hatta nasıl oyuncu olunur diye merak etmiş olabilirsiniz. Yıllar geçtikçe içinizde sönmeyen bir ateş olan oyunculukla yeniden ilgilenmeye başladıysanız, oyuncu olmak için gerekenler hakkında konuşmamızın zamanı gelmiş olabilir. 

Oyunculuk tutkunuzu yok etmek yerine “nasıl oyuncu olurum” diye soruyorsanız, sizin için bu konuyu biraz açmak istedik. “Oyuncu olmak istiyorum” diyenler, “oyuncu olmak için ne yapmalıyım” diye soranlar; oyuncu olmanın o kadar da zor olmadığını bilin ve yeter ki isteyin! Oyuncu olmak için içinizde büyük bir sevginin olması bile yeterli olabilir. Tabii yanında iyi bir oyunculuk eğitimi de şart!

Oyuncu Olmak Gerçekten Bu Kadar Kolay Mı?

Sadece istemek ve sahnede olmayı sevmek oyuncu olmak için yeterli olabilir dedik. Fakat bu sevginin yanında biraz yetenek ve iyi bir eğitim de gerekiyor. Eğitim almadan ve gayet kolay bir şekilde TV’lerin veya sahnelerin aranan yüzü olamazsınız. 

Bazı insanlar, ideal yüz hatları ve vücut ölçüleriyle kolayca oyuncu olunabileceğini düşünür. Nasıl oyuncu olunur diye soran insanlara “güzelseniz veya yakışıklıysanız oyuncu olabilirsiniz” demek, yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Oyuncu olmak için gerekenler arasında bu kriterler yoktur. Çünkü çok yetenekli oyuncuların toplumun güzellik algısına uyup uymaması beklenmez. Çünkü yetenekli ve başarılı oyuncular kendilerini çalışmalarıyla gösterirler. Kişinin yüz veya vücut şekli sadece belli başlı rollerde önem kazanabilir.

İyi Bir Oyuncu Nasıl Olunur?

Eğer iyi ve adından söz ettiren bir oyuncu olmak istiyorsanız, nasıl oyuncu olunur sorunuza verilebilecek en iyi yanıt; iyi bir oyunculuk kursundan eğitim almanız gerektiği olacaktır. Eğitim almadan oyuncu olmak isteyen çok fazla insan bulunsa da, aşırı yüksek yeteneklere sahip değilseniz eğitimsiz bir şekilde oyuncu olmamalısınız. Ayrıca çok fazla oyunculuk yeteneğiniz olsa dahi, teknik detaylara hakim olabilmek için oyunculuk eğitimi almanız gerekebilir.

Oyunculuk eğitimi almayı düşünüyor, iyi bir kurum bulabilme konusunda endişeler yaşıyorsanız, tavsiyemiz MEB onaylı oyunculuk kursları yönünde olacaktır. Çünkü MEB onaylı oyunculuk kursları her yaş grubuna özel hazırladığı kazanımlarla sizi iyi bir oyuncu olma yolunda destekler. Nasıl oyuncu olunur diye sormaya başladıysanız muhtemelen yavaş yavaş kurs arayışına girmeye başlayacaksınız demektir. Bu arayışınız sırasında MEB onaylı sertifika veren kursları es geçmeyin ve sizin için daha iyi olabileceğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. 

Oyuncu Olmak İçin Gerekenler Neler?

İyi bir oyuncu olmak için eğitimin gerekli olduğundan bahsettik. Eğitimin de kaliteli olması gerektiğini bir kez daha vurgulayalım. Merdiven altı diye tabir edilen, ruhsatsız kurumlarda eğitim vermeye çalışanların yasal bir iş yapmadıklarını belirtmeli, sizin de bu tarz yerlerden uzak durmanız gerektiğini söylemeliyiz. Kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız ruhsatlı ve alanında isim yapmış oyunculuk kurslarını tercih etmelisiniz. Eğitim alarak nasıl oyuncu olunur diyorsanız, öncelikle yeteneklerinizin eğitimle birlikte dışarı aktarılacağını ve geliştirileceğini söyleyebiliriz. Gelişen yeteneklerinize ek olarak bol bol çalışmak, sizi iyi bir oyuncu yapacaktır.

Yeteri kadar çalışmazsanız yeteneğiniz de teknik bilginiz de yetersiz kalır ve yavaş yavaş yok olur. Çalışmanın miktarı düşünüldüğünde oyuncu olmanın çok da kolay olmadığını söylemeliyiz. Gerçekten iyi oyuncu nasıl olunur diye soruyorsanız bol bol çalışmanızı öneririz. Böylece iyi bir oyuncu olmak için gereken birçok özelliği kazanabilirsiniz. İşte o zaman iyi bir oyuncu olabilirsiniz. 

Öyleyse oyuncu olmak için gerekenler listesini şu şekilde yapabiliriz:

  • İyi bir oyunculuk eğitimi
  • Açığa çıkarılmış ya da çıkarılmayı bekleyen yetenek
  • Öz verili çalışma
  • Doğru diksiyon
  • Soluğu ve sesi iyi kullanabilme
  • Etkili beden dili kullanımı
  • İyi bir gözlem yeteneği
  • Empati yeteneği

Bu yetkinliklere sahip olduğunuzda ve geliştirdiğinizde nasıl oyuncu olunur diye merak etmenize gerek kalmayacak, iyi bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla yürümeye başlayacaksınız.

Oyuncu Olmak İstiyorum Diyenlere…

Oyunculuk mesleği hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyimdir. Kimi insanlar oyuncu olmaya yatkın olsa da kimisi hiç becerememekten yakınır. Ama nihayetinde oyuncu olmak istiyorum diyenlerin çabası ve emeğiyle oyunculuk hiç de imkansız bir seçim değildir. 

Yapılması gereken, en iyi oyunculuk eğitimi veren kurs programından yararlanarak sertifikalı bir oyuncu olmaktır. İstek, sıkı çalışma ve biraz da yetenekle siz de oyuncu olabilirsiniz. Oyunculuk kursları hakkında ayrıntılı bilgi için Model Akademi’nin eğitim danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 50