Model Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Oyunculuk Eğitiminde Neler Öğretilir?

Oyunculuk Yetenekleriniz Görünür Olsun!

Oyunculuk yetenekleriniz var ve sadece açığa çıkarılması mı gerekiyor? Sahneye merakınız var ve eğitimle kendinize bir yetkinlik kazandırmayı mı hedefliyorsunuz? Oyunculuk eğitiminde neler öğretilir, merak mı ediyorsunuz? Tüm bu sorularınıza cevap niteliğinde bir yazı hazırladık!

Temel oyunculuk eğitiminde neler öğretiliyor diye merak ediyorsanız kendinize bir kahve veya çay koyun ve okumaya başlayın! Oyunculuk eğitiminin tüm detaylarına hakim olmak istediğiniz şu dönemde tam da size uygun bir içerik hazırladık ve size oyunculuk dersleriyle neler öğreneceğinizi açıklamaya çalıştık. 

Oyunculuk eğitiminde neler öğretilir diye merak edenlere uzman eğitmenlerin birçok cevabı bulunuyor. Genel anlamda temel oyunculuk becerilerinin öğretildiği oyunculuk eğitimi derslerinde diksiyon, ses ve nefes çalışmaları, beden dili kullanımı, doğaçlama beceriler, karakter çözümleme, role girme, sahneyi etkin şekilde kullanma gibi konular ayrıntılarıyla öğretiliyor. Dolayısıyla oyunculuk kursunda neler öğrenilir sorusunun cevabı da ortaya çıkıyor.  

Oyunculuk Eğitimi İle Kazandırılan Beceriler

Bir oyuncunun bilmesi gereken temel kazanımlar bulunur. Bunlara hakim değilseniz iyi bir oyuncu olma şansınız da kalmıyor. Eğer gerçekten oyunculuğu tüm detaylarıyla öğrenmek ve iyi bir oyunculuk eğitimi almak istiyorsanız, temel oyunculuk eğitimi kazanımlarını edinmelisiniz. 

Oyunculuğun o eşsiz büyüsüne kendinizi kaptırmak, sınırlarınızı zorlarcasına sahnede bir oyun sergilemek istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz için oyunculuk kurslarından daha iyi bir seçenek bulamazsınız. Oyunculuk eğitimi alarak kendinize farklı bir perspektiften bakabileceksiniz. Peki, o zaman oyunculuk eğitiminde neler öğretilir tek tek ayrıntılarıyla ele alalım.

  • Diksiyon ve Dil Becerileri

Oyunculuk eğitiminde diksiyon çok önemli konulardan biridir. Bir role girerken kelimelerin doğru telaffuz edilmesi, izleyicilerin hata yakalama şansını yok eder. Kurallı ve düzgün bir şekilde konuşmak tüm oyunu olumlu yönde etkileyecektir. Aksi takdirde hem rol arkadaşlarınızı hem de seyircileri şaşırtarak gülümsetme riskiniz bulunuyor. Bu sebeple oyunculuk eğitiminde neler öğretilir diye merak edenlere en başta diksiyon ve dil becerilerini söyleyebiliriz. Tonlama, vurgu, ezgi gibi konuları bilmek ve pekiştirmek önemli. 

  • Ses ve Nefes Çalışmaları

Oyunculuk kursunda neler öğrenilir derken ses ve nefes çalışmalarının olabileceğini hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Fakat oyunculuğun temelinde, tıpkı bedeninizi kullanmak gibi sesi ve nefesi doğru kullanmak da bulunuyor. Bu sebeple oyunculuk eğitimi alırken sıklıkla nefes çalışmaları yapacak ve ses bilgisi konularını işleyeceksiniz. Diyaframı etkili ve doğru bir şekilde kullanmayı öğrenecek, sesinizi kontrol etmeyi pekiştireceksiniz. 

  • Doğaçlama Çalışmaları

Oyunculuk kursuna katılıp oyunculuk eğitimi alırken doğaçlama konusuna özel ilgi göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Oyunculuğun hep bir metne bağlı kalması gerektiğini düşünmemelisiniz. Doğaçlama, metne bağlı kalmadan, içinizden geldiği gibi oyunculuk sergilemek anlamına geliyor. Kuralları esneterek, kendi hareketlerinizle ve sözlerinizle doğaçlama yaptığınızda hem sahnede özgür hissedersiniz hem de yaratıcılığınızı ortaya çıkarırsınız. Üstelik doğaçlama çalışmaları oyuncular için de, seyirciler için de fazlasıyla keyiflidir. 

  • Beden Dili ve Hareketler

Oyunculuk eğitimi neden alınmalı, sorusunun en net cevaplarından biri sahnedeki hareketlerin bütünlüğüdür. Eğitim almamış kişiler sahnede başarılı bir oyunculuk sergilemekte zorlanırlar. Bunun nedeni, nerede durmaları gerektiğini bilmemeleri, hangi sahnede neler yapılmasının şart olduğunu bilmemeleri, beden dilini etkili bir şekilde kullanamamalarıdır. Oyunculuk eğitimi derslerinde öğretilen beden dili kullanma kabiliyeti, sahneyi kontrol altına almanıza yardımcı olur. Oyunculuk kursunda neler öğrenilir diye soruyorsanız beden dili ve hareket kabiliyeti de bunlardan biri…

  • Karakter Çözümleme

Oyunculuk kursunda neler öğrenilir az çok anladıysanız son maddede karakter çözümlemeyi vermeden kapatmayalım. Bir oyuncunun role girebilmesi için öncelikle karakterini tanıması, karakterin çözümlemesini bilmesi gerekir. Yani vereceği duygunun ne olması gerektiğini karakterini inceleyerek anlar ve bu şekilde rolüne adapte olabilir. Öğrencilerin metinden yola çıkarak bir oyun sergilemesi, karakter çözümlemeyi beraberinde getirir. Sahneyi okuyup ezberini yapan öğrenciler karakterini çözümlemeyi öğrenir. Uzman eğitmenler bu konuda destek vererek karakterin oturmasına yardımcı olur ve öğrencilerin bunu nasıl yapmaları gerektiğini öğretir. 

Oyunculuk Eğitimi Neden Alınmalı?

Kendinizi sahnede başka biri gibi hissetmek, özgürleşmek istiyorsanız oyunculuk eğitimi almak istemeniz anlaşılabilir bir istektir. İster hobi olarak, isterseniz etkili bir meslek olarak oyunculuk yapmak için en iyi oyunculuk kursu eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Eğitim almak istiyor, oyunculuk eğitimi neden alınır bilmiyorsanız size bu konuda belirtebileceğimiz birkaç nokta var.

Oyunculuk eğitimi neden alınmalı sorusu mantıklı olduğu kadar aslında cevabı da gayet net bir sorudur. Sahnede kendinizi daha iyi ifade edebilmeniz, sahneyi etkin bir şekilde kullanabilmeniz için oyunculuk eğitimi almalısınız. Yoksa nerede nasıl durmanız gerektiğini bile bilemezsiniz. Ayrıca sözlü ve sözsüz iletişimde bedeninizi nasıl doğru kullanmanız gerektiğini eğitimlerle öğrenirsiniz. Dolayısıyla oyunculuk eğitimi almak, sizi oyunculuk konusunda başarıya taşıyacak en önemli adımdır. 

Oyunculuk kursu eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için dilerseniz Model Akademi’nin eğitim danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 50