Model Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Beden Dilinize Hakim Olun - İfadelerinizi Anlamlandırın

Jest, Mimik ve Beden Diliyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Beden dili, jest ve mimiklerin kullanılması ile karşımıza çıkan bir kavram. Fransızca “geste” kelimesinden gelen kişilerin el, kol, ayak ve beden hareketlerinin tamamına verilen isim olan jest ile duyguların ve düşüncelerin yüz kaslarının hareketi ile anlamlandırılması durumunu karşılayan mimik, beden dilinin oluşmasını sağlar. 

Beden dilini doğru kullanmak ile duygu ve düşünceyi karşımızdakine anlatmak kolay değildir. Doğuştan gelen özellikler ile kullandığımız beden dilimizi eğiterek daha doğru kullanmak mümkün hale gelir. Kişilerin, konuşmaya gerek kalmadan hareketlere yüklenen anlamlarla birbirlerini anlamalarını sağlar.

Beden Dili Nasıl Kullanılır?  - Duygularınıza Yol Gösterin! 

Beden dilimizi gün içinde her saniye kullanmaktayız. Duygularımızı ve düşüncelerimizi aktarırken ister istemez jest ve mimik yaparız. Ancak jest ve mimiklerimizi ne kadar doğru kullandığımızı bilmeyiz. Hareketlerimize yüklediğimiz anlamlar, karşı tarafa verilen mesajları içerdiği için kendimizi doğru ifade edip etmediğimizi bilmek zorundayız. Günümüzde yeni yeni ortaya çıkan ve talep gören beden dili eğitimi bu anlamda bize yardımcı olacaktır.

Uzmanların belirttiğine göre kullandığımız her jestin ve mimiğin farklı anlamları var. Birinden ilgi ve yakınlık beklediğimizde ya da karşımızdakini kendimizden uzak tutmaya çalıştığımızda, heyecanlandığımızda, şüphelendiğimizde ve sevindiğimizde farklı hareketler yapıyoruz. Bunlar gibi pek çok duygumuzu dışa vururken nasıl hareket ettiğimizin farkında olmak, hareketlerimizi kontrol etmek hem iş hayatımızda hem de günlük yaşantımızda bizlere kolaylık sağlayabilir. 

Günlük Yaşamda Beden Dilimizi Nasıl Daha Aktif Kullanabiliriz?

Doğru yerde, doğru beden dili kullanımı yaparak duygularımızı daha iyi ifade edebilir, karşımızdaki kişinin üzerinde çok daha etkili olabiliriz. 

 • İnsanların gözlerine bakarak özgüveninizin yüksek olduğunu gösterebilirsiniz. Karşınızdaki kişi ile göz teması kurmanız kişiye kendinize güvendiğiniz mesajını verir.
 • Ellerinizle ve yüzünüzle oynamanız tedirginlik göstergesi olduğu için mümkün olduğunca bu tür hareketlerden kaçınmanız gerekir.
 • Güler yüzlü insanlar karşısındakilerin beğenisini daha çabuk kazanıyorlar. Bu nedenle ne kadar güler yüzlü olursanız o kadar iyi bir izlenim bırakırsınız.
 • Ses tonunuzu ayarlamanız duygularınızı daha rahat ifade etmenizi sağlar. Kibar ve sakin bir şekilde konuşmalısınız.
 • Oturarak yaptığınız konuşmalar sırasında ayaklarınızı sallarsanız karşı tarafa gergin olduğunuz mesajını verirsiniz. Bu nedenle ayaklarınızı sallamamaya özen gösterin.
 • Otururken kambur durmamaya özen gösterin. Bu durum, yorgun olduğunuzu düşündürebilir.
 • Tokalaşma dengesini iyi ayarlayarak karşınızdakine güven verebilirsiniz.
 • Sunum yaparken yere bakmak etkinin kaybolmasına ve zayıf görünmenize neden olur.
 • Saçlarınızla oynamanız da sıkıldığınızın göstergesi olacağı için bu konuya da dikkat etmelisiniz.
 • Gerek kol gerek duvar saatine bakmak, konuya ilgisiz olduğunuz mesajını verir. Mümkünse saat kullanmayın.

Beden Dili Kullanımı Neden Gerekli? – Duygularınızı Yönetin!

Beden dili eğitimi; hareketlerinizin anlamlarını öğrenmek, karşınızdakine istediğiniz mesajı verebilmek ve duygularınızı kontrol altına almak için gereklidir. Ayrıca topluluk önünde rahatlıkla kendimizi ifade edebilmemiz ve iş hayatımızda daha etkin rol oynamamız için de beden dili kullanımı bize yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak beden dili kullanımı, mankenlik ve oyunculuk yapmak isteyenlerin sahnede kendilerini daha rahat gösterebilmeleri ve ifade edebilmeleri için de gereklidir. Beden dili eğitimi, diksiyon ve dans gibi eğitimlerle birleştirildiğinde daha yararlı olmaktadır.

Beden Dili Eğitimi İçeriği

Mankenlik, zarafet ve diksiyon kurslarında verilen eğitimlerden olan beden dili eğitimi, kişiye hem kendini doğru ifade etme hem de karşındakini doğru anlama fırsatı veriyor. Oyuncu olmak isteyenler için olmazsa olmaz dersleri de kapsayan beden dili eğitimlerinde;

 • Etkili konuşma ve diksiyon
 • Ayak, kol, el ve bacak hareketleri
 • Doğru duruş ve yürüme
 • Bakışlar ve ifadeler
 • İnandırıcılık
 • İlk izlenim gibi konular işleniyor.

Beden Dilinizi Kullanarak Duygularınızı Yansıtın!

Beden dili eğitimi alarak sizi dinleyen ya da izleyen insanlar üzerinde çok daha etkili olduğunuzu biliyor muydunuz? Beden dili kullanımı, duygu aktarımında kelimelerden çok daha etkili! Siz de beden dili eğitimi ile kişisel gelişiminize katkı sağlamak isterseniz Model Akademi’ye gelebilirsiniz!

İş ve sosyal yaşamınızda başarılı olmak, iletişim becerilerinizi geliştirmek, fotomodellik ve mankenlik kariyerinizde emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız Model Akademi’nin deneyimli ve uzman eğitmenlerinden beden dili eğitimi alabilirsiniz!

[widget-167]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 50